Bu haber kez okundu.

9 Günlük Tatil Bozcaadayı Doldurdu!
9 Günlük Tatil Bozcaadayı Doldurdu!
9 günlük bayram tatilini fırsat bilen tatilciler Çanakkalenin cennet adası Bozcaada’ya koştular kendileri gibi aynı fikirde olan İstanbullu tatiler uzun araba trafiği oluşturdular genelde çoğu tatilci geri döndü veya çok ulaşım sağladı. Bayram tatilini Bozcaada'da geçirmek isteyen Begüm Metin, "Her sene İstanbul'dan buraya gelen yazlıkçılar olarak bayramlarda sürekli bu araç kuyruğunu yaşıyoruz, yaklaşık 7-8 kilometre kadar. Aynı zamanda bilet alan yayalar için de bir kuyruk var. Araçlar için de otopark sorunu var. Araçlar için park bulmanız da çok zor. Açıkçası bu yüzden sıkıntı yaşıyoruz. Ne olacak bilmiyoruz ama vatandaşlar bu durumdan şikayetçi. Tatilciler, zamanında adaya varamadıkları için ya geri dönüyorlar ya da burada kalmak zorunda kalıyorlar. O yüzden tatilin çokta verimli geçtiğini düşünmüyorum" dedi. Çanakkale kent merkezinden günü birlik tatile gelen Burak Çiftçi ise "Özellikle bayram günleri çok sorun yaşıyoruz. Çanakkale'de gemiler çok seyrek çalışıyor, Çanakkaleliler olarak rahat tatil yapamıyoruz. Jandarma ekipleri elinden geleni yapmaya çalışıyor ama herhangi bir yol düzenlemesi de yok. Benim tavsiyem insanların ada tatilini yıl içerisine yaymaları" diye konuştu. Öte yandan, Geyikli'den Bozcaada'ya giden arabalı feribot, saatsiz olarak doldur boşalt sistemiyle çalışmaya deva ediyor. – ÇANAKKALE
Çanakkale Bozcaadayı Tanıyalım
Bozcaada şarap ve üzümüyle dünyaca ünlenmiş bir yerleşim yeridir. Sezon boyunca yol kenarlarında kasa kasa üzümler satılmaktadır. Ağustos başı adanın en ünlü üzümü olan Çavuş üzümü çıkmakta ve 2 hafta boyunca standlarda yerini almaktadır. Sonrasında kırmızı bir üzüm çeşidi olan Kardinal olgunluğunu tamamlamaktadır. Üzümle ilgili her türlü ürünü taze bir şekilde adadan temin etmeniz mümkündür. Bunlar şarap dışında üzüm suyu, sirke, pekmez, üzüm reçeli, votka gibi ürünlerdir. Uzum Salkımları Genellikle Ada üzümlerinden yapılmakla beraber fabrikaların yurtdışından getirttikleri üzümlerle de yaptıkları şarap çeşitleri de bulunmaktadır. Bu nedenle traktörlerle çıkılan bağ gezileri ve fabrikaların gezilmesini barındıran üzüm bağları turlarına çıkmanız tavsiye edilir. Şarap ve üzümlerinden tatmadan kesinlikle dönmeyin. Genellikle merkezde bulunan şarap fabrikalarını gezerek şarap yapımı hakkında da bilgiler edinmeniz mümkün. Fabrikaların satış mağazalarından ucuza şarap satın alabilirsiniz. Adanın yöresel yiyeceklerini de tatmanızı hatta satın alarak eşinize dostunuza götürmenizi öneririz. Domates reçeli bunlardan biridir. Özel bir domates cinsinden yapılmaktadır ve içinde badem bulunur.
Bozcaada Doğal Yiyecekler
Domates dışında incir, patlıcan, limon, gelincik gibi değişik reçelleri de deneyimlemeniz mümkün. Bozcaada Reçeli Feribota bindiğinizde esen rüzgarla burnunuza geldiğinde farkedebiliceğiniz gibi adanın başlıca bitkisi kekiktir. Bu nedenle adada yetişen ballara kekik balı denir. Bulması güçtür fakat siz yinede şansınızı deneyin. Çarşambaları adaya Çanakkale'nin çevre ilçelerinden gelen pazarcıların bağ bahçelerinden getirdikleri organik ve taze meyvelerin, kendi yapımları olan zeytinyağı ve salçaların, Bozcaada'nın karşı kıyısındaki ilçe Ezine'nin ünlü peynirlerinin bulunduğu Çarşamba Pazarı kurulur. Mayıs ayında toplanan gelinciklerle yapılan Gelincik şerbetini de cam şişelerde alıp deneyebilirsiniz. Adanın pastanelerinde bulunan birbirinden lezzetli kurabiyeleri de denemenizi tavsiye ederiz. Alishiro'nun organik ekşi mayalı ekmeklerini tatmanızı şiddetle tavsiye ederim. Hem sağlıklı hem de uzun ömürlüler.. Alishiro Ekmekleri Şarabınızı Polente Feneri'nin eşsiz gün batımı manzarası eşliğinde yudumlamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Adada kesinlikle yapılmadan dönülmemesi gereken aktivitelerden biridir. Aracınız yoksa eğer minibüslerle buraya ulaşabilir veya araç kiralayabilirsiniz. Adanın batısında yer alan rüzgar güllerini sorarak yerini bulabilirsiniz. Bozcaada'nın denizi pek çok su sporu için de uygundur. İster dalış turlarına katılabilir ya da Çayır koyunda bulunan okulda ister kitesurf yada rüzgar sörfü öğrenebilirsiniz. Merkezinde pek çok hediyelik eşyanın bulunduğu standlar bulunmaktadır. Eşinize veya dostlarınıza buradan hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Sanat galerilerini veya sanat atölyelerini gezerek adada yaşayan sanatçıların işlerini de görmeniz ve satın alabilmeniz mümkündür. Dilerseniz bu atölyelerde seramik veya cam dersleri de alabilirsiniz. Bunların dışında hediyelik eşya dükkanlarında etnik kıyafetler, şarap takıları ve aksesuarları, cam objeler ve kumaş çantalar bulabilmeniz mümkün. Bozcaada Sokakları Merkezdeki küçük sokakları gezip çiçeklerle bezeli eski rum evlerinde hatıra fotoğrafı çekilmeden dönmemenizi de tavsiye ederiz.
Bozcaada'da Yemek Nerede Yenir?
Çanakkale'nin ilçesi olan Bozcaada'da her daim taze ve eşsiz ürünler bulmak mümkündür. Balığı denizinden günlük tutulur, meyvesi bahçesinden o sabah koparılmıştır.. Gastronomiye ilginiz varsa sezon sonunda yapılan Yerel Tatlar Festivali'ni kaçırmamanız önemle duyurulur. Yemek için Balık Restoranları, Kafeler, Fırınlar, Bağ Evleri, Plajdaki Restoranlar gibi seçenekleriniz mevcut. Ara sokaklarda yer alan yöresel lezzetleri ve balık restorantlarında bulunan Ege mezelerini denemeden dönmemenizi tavsiye ederiz.
Bozcaada'da Nerede Kalınır?
Adanın doğal halini koruması için Türkiye'nin güney kesimlerinde gördüğümüz yüksek kapasiteli otellerle Bozcaada'da karşılaşmanız mümkün değil. Bu nedenle 3000 kişi kapasiteyle sınırlı olan konaklama imkanıyla özellikle temmuz ve ağustos ayları için rezervasyonlarınızı önceden yaptırmanız önerilir. Daha samimi ve yerel küçük işletmelerde sakin ve huzurlu bir tatil keyfi yaşamanız olası. Genellikle yiyecek ve içecekler adadaki bağ ve bahçelerden gelen organik ve taze meyve ve sebzelerden elde edilir. Konaklamalar genellikle oda kahvaltı biçimindedir. Bu nedenle de fiyatlar diğer tatil beldelerine göre biraz daha pahalıdır. 4 tip konaklama seçeneğinden size uygun olanı seçebilirsiniz.
Gezilecek Yerler
Bozcaada tam bir cennet bu nedenle gezilecek bir çok yer mevcut bunları saymak gerekirse ; Bozcaada Kalesi, Bozcaada Müzesi, Bozcaada Yenikale, Şarap Fabrikaları, Meryem Ana Kilisesi, Polente Feneri ve Rüzgar Gülleri, Alenxandria Tros, Göztepe, Ayazma Manastırı, Sanat Galerileri, Bozcaada Sokakları, Alabey Camii, Aburga Ahmet Dede Türbesi dir detaylı bilgiler almak isterseniz tıklayınız
Bozcaada Ulaşım
Adaya ulaşım gün boyunca yapılan feribot seferleriyle sağlanmaktadır. Geyikli Yükyeri iskelesi ile Bozcaada arası 4 mildir. Yaklaşık 35 dakikada adaya ulaşılır. Kış ve yaz sefer saatleri farklıdır. Özelikle kış sezonunda gitmeyi düşünüyorsanız feribot saatlerini telefon açarak kontrol etmenizde fayda vardır. Çünkü lodos ve poyrazın fırtına halinde estiği günlerde feribot seferlerinde aksamalar olabilmektedir. Yaz sezonunda sefer sayısı artmaktadır. Ayrıca ziyaretçi yoğunluğu yaşandığında ek seferler konulmaktadır. Ama arabayla geçecek olanlara tavsiyemiz, özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında feribot kalkış saatinden 1-2 saat önce iskelede olmalarıdır.
Arabayla Gelmek
İstanbul’dan gelirken Çanakkale Boğazını geçmek için 3 seçeneğiniz vardır. Gelibolu – Lapseki ve Eceabat – Çanakkale arasında, Türkiye Denizcilik Işletmelerine (TDI) bağlı, saat başı kalkan feribotlar kullanılmaktadır. Kilitbahir – Çanakkale arasında ise doldukça hareket eden özel motor seferleri bulunmaktadır. Çanakkale’den sonra İzmir Istikametinde Bozcaada tabelasını takip ederek, adaya geçeceğiniz Yükyeri Feribot iskelesi’ne 45 dakikada ulaşabilirsiniz. İzmirden gelirken ise Ezine üzerinden Geyikli• Bozcaada tabelaları takip edilerek iskeleye ulaşılır.
Hızlı Feribotla
İstanbul’dan gelenler için bir diğer alternatif, İstanbul – Bandırma arasındaki hızlı feribotu kullanmaktır. Bunun için İstanbul Yenikapı’dan her gün kalkan hızlı feribotlarla 2 saatte Bandırma’ya gelinir. Buradan 3 saatte Yükyeri İskelesi’ne ulaşılır.
Otobüsle
Belli başlı otobüs firmalarının yaz boyunca Geyikliye bağlı Yükyeri Feribot iskelesine kadar seferleri bulunmaktadır. Otobüsler adaya geçmeden sizi iskelede bırakırlar. İstanbul’dan gece 24.00’te kalkan otobüsler sabah 8.00’de feribot iskelesine Ulaşır. Ama ilk feribot seferi sabah 10.00’da olduğu için iki saat bekleme süreniz vardır. Buradaki iskelede çay bahçeleri ve plaj bulunmaktadır.
Ada’ya seferi olan otobüs şirketleri
Kamil Koç , Truva Turizm, Radar Turizm internetten üzerinden web sitelerinden ulaşabilirsiniz.
Ada İçi Ulaşım
Adanın yolları oldukça düzgün olup asfalt kaplıdır. Arabayla tüm adayı dolaşmak yarım saati bulmaz. Eğer arabanız yoksa kalenin önünden yaz dönemi boyunca kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz. Bu minibüsler adanın başlıca plajları olan Ayazına.Sulu Bahçe, Habbele ve Mermer Burnu’ na giderler. Seferler sabah 10.00’dan akşam 20.00’ye kadar her 15 dakikada bir yapılır. Minibüs seferleri Haziranda başlayıp Eylülde biter. Bunun dışındaki seçenekleriniz ise motosiklet, bisiklet yada taksi kiralamaktır. Havanın çok sıcak olmadığı zamanlarda yürüyüş yapmak da oldukça keyiflidir. Ezine: (0286) 618 14 21 Trafikle İlgili Hatırlatmalar – Konuklarımıza öncelikle, zorunlu hallerin dışında taşıtların’ adaya geçirmemelerini, Geyikli/ Yükyeri iskelesinde bulunan otoparka park etmelerini tavsiye ederiz – İskeleden geçen araçlardan park ücreti alınır. – Adadaki araç trafiğinin düzenini bozmamak için taşıtlarınızı, Belediye’nin belirlediği, kale arkası, kale hendeği ve ilköğretim okulu bahçesine park edebilirsiniz. – ilçe sokakları dar Olduğundan ancak yaya trafiği için elverişlidir. Kapı önlerine ve trafiğin akışını engelleyen yerlere park etmemenizi önemle rica ederiz. Aksi takdirde çöp toplama araçlarının, acil durumlarda itfaiye ve ambulansın geçişi engellenmiş olacaktır. – Zorunlu olmadığı sürece ilçe merkezinde araçlarınızı kullanmamanızı tavsiye ederiz. – Bakir koylarımızda ki araç yoğunluğunu ve buna bağlı görüntü kirliliğini önlemek için sürekli olarak plajlara taşıma hizmeti veren minibüslerden yaralanabilirsiniz.
Detaylı bilgiler için :
http://www.bozcaadatenedos.com
Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
implant dis fiyatlari1xbet inceleme