Bu haber kez okundu.

Şehit Ailelerinin Satın Aldığı Araçlarda ÖTV Olmayacak

Esnaf ile şehit yakınlarının beklemekte olduğu ÖTV düzenlemesinin bütün detayları kesinleşti. Şehit ailelerinin alacak olduğu araçlar ÖTV’den muaf bir durumda olacak.

Şehit yakınlarının taşıt alımları ile ticari taşıtların yenilenmesinde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) istisnasına ilişkin usul ve esasları içeren tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğe göre öncelikle, şehit eş veya çocuklarından birinin, eş ve çocuğun olmaması halinde şehidin anne veya babasından birinin alacağı "1600 c3 veya altında motor silindir hacmine sahip binek otomobil, panelvan, pikap, arazi taşıtı, ATV, cip, steyşın vagon gibi taşıtlardan bir defaya mahsus ÖTV alınmayacak. Eşya taşımaya mahsus 2800 c3 veya altında motor silindir hacmine sahip van, panelvan, kamyonet, pikap gibi taşıtlar ile motor silindir hacmine bakılmaksızın motosikletler de bir defaya mahsus ÖTV'den muaf tutulacak.

HANGİ KOŞULLARDA GEÇERLİ?
* ÖTV istisnasından, aylık bağlanmasını gerektiren kanunlara göre harp veya vazife malulü sayılanlardan, vazife malulü Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın erbaş ve erler dahil askeri personeli ile emniyet teşkilatının emniyet hizmetleri sınıfına mensup personelinden hayatını kaybetmiş olanların eş veya çocuklarından birisi, eş ve çocuğu yoksa anne veya babasından birisi bir defaya mahsus yararlanabilecek.
* İstisnadan yararlanma hakkı, hayatını kaybetmiş harp veya vazife malulünün kardeşi, yeğeni gibi başka bir yakını tarafından kullanılamayacak.
* Harp veya vazife malulünün hayatını kaybettiği tarih itibarıyla eşi veya çocuğu bulunması halinde, bu haktan münhasıran eş veya çocuk yararlanabilecek. Eş veya çocuğun bu haktan herhangi bir nedenden dolayı yararlanmaması, anne veya babanın istisnadan yararlanma hakkını sağlamayacak.

* TAŞITIN SATIŞI VEYA DEVRİ
Söz konusu araçların istisnadan yararlananların ilk edinim tarihinden itibaren 5 yıl geçmeden istisnadan yararlanamayan kişi ve kurumlara satışı veya devrinde ÖTV aranacak.
* Ayrıca söz konusu istisna kapsamında ilk iktisabı yapılan taşıtların, veraset yoluyla ÖTV uygulanmaksızın vârislere intikal etmesi ve murisin istisnadan yararlandığı tarihten itibaren 5 yıllık süre dolmadan vârisler tarafından istisnadan yararlanamayanlara satışı veya devrinde de ÖTV aranacak.

* YENİLEMEDE KOLAYLIK
ÖTV Kanunu'na eklenen geçici maddeyle de şehiriçi taksi, dolmuş, servis, minibüs, midibüs ve otobüs taşımacılığı faaliyeti ile ticari yük taşımacılığı dolayısıyla gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek ve tüzel kişiler tarafından, söz konusu faaliyetler kapsamında kullanılan taşıtların yenilenmesinde 30 Haziran 2019'a kadar ilk edinim ÖTV'den müstesna olacak.
* Taşıtın, ilk iktisap tarihinden 3 yıl geçmeden, veraset yoluyla intikaller hariç devri halinde, adına kayıt ve tescil işlemi yapılandan, ticari yolcu veya yük taşımacılığı faaliyetinden çekilmesi halinde ise taşıtın ilk iktisabındaki matrah esas alınarak, çekilme tarihindeki oran üzerinden hesaplanan ÖTV alınacak.
Anahtar Kelimeler:
Esnafşehit Aileleriötv
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
implant dis fiyatlari1xbet inceleme