Bu haber kez okundu.

Sene Ortasında Sebze ve Meyve Piyasasında Revizyon yapılacak

Gümrük ile Ticaret Bakanı görevindeki Bülent Tüfenkci, ''Yeni bir revizyon piyasanın aktörleri tarafından istenmekte. Biz de bununla alakalı olarak çalışmalarımızı başlattık. 2017 senesinin ortalarına doğru bunu yaşama geçirmiş oluruz'' ifadelerine yer verdi.

Gümrük ve Ticaret  Bakanı Bülent Tüfenkci, piyasa aktörlerinin sebze meyve piyasasına ilişkin yeni  bir revizyon istediğini belirterek, "Biz de bununla ilgili çalışmalarımızı  başlattık. 2017'nin ortalarına doğru bunu hayata geçirmiş oluruz." dedi.

Tüfenkci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gıda fiyatlarında yaşanan  dalgalanmanın hem tüketicileri hem de üreticileri yakından ilgilendirdiğine  işaret etti.

Söz konusu dalgalanmanın enflasyonla da ilişkili olduğuna dikkati  çeken Tüfenkci, "Çünkü gıda fiyatlarının enflasyon sepeti içindeki oynamaları ve  yeri önemli. Buradaki 1 veya 1,5 buçuk puanlık oynama, enflasyonu da ciddi anlamda artırıyor. Bu da maliyet olarak bütün ülkeye yansıyor."  değerlendirmesinde bulundu.

Tüfenkci, bir yandan üreticilerin ürünlerini değerinde satmasını,  diğer yandan da tüketicilerin bunları makul fiyatlarla tüketebilmelerini  istediklerini söyledi.

Sebze ve meyve fiyatlarının mevsimsel koşullardan çok fazla  etkilendiğini belirten Tüfenkci, "Ürünler selde de donda da aşırı sıcaklarda da  etkileniyor. Bu arz ve talep içinde gelişen bir durum, ama hükümet olarak Gıda ve  Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi oluşturduk. Merkez  Bankasının sekreteryasında bu gözetim devam ediyor." diye konuştu.

Sebze meyve satışında birçok aracının olduğunu ifade eden Tüfenkci, bu  nedenle yüksek kar marjlarının görüldüğünü dile getirdi.

Yapılan çalışmalar neticesinde sebze meyvede fire oranlarının çok  yüksek olduğunun tespit edildiğini bildiren Tüfenkci, şöyle devam etti:

"Bunların da maliyet olarak tüketiciye yansıdığını tespit ettik. Fire  oranlarını düşürerek, maliyetleri azaltmak istiyoruz. Özellikle soğuk hava  depoları, usulüne uygun paketleme, soğuk zincirle taşıma ve sağlıklı mekanlarda  depolanmasına kadar birtakım düzenleme ve teşvikleri ortaya koyarak sebze ve  meyve fiyatlarının makul seviyelere çekilmesini arzuluyoruz. Çalışmalarımız bu  yönde. Bunlar, bugünden yarına hemen harekete geçirilen hususlar değil.  Piyasaları da yakından izliyoruz. Bununla ilgili müdahale mekanizmaları  oluşturmaya çalışıyoruz."

Tüfenkci, dünyada sebze ve meyve piyasasında yaşanan gelişmeler  çerçevesinde kanun değişikliği çalışmasına devam ettiklerini belirterek, "Hal  Kanunu 2012'de hayata geçmişti. Şimdi yeni bir revizyon piyasa aktörleri  tarafından isteniyor. Biz de bununla ilgili çalışmalarımızı başlattık. 2017'nin  ortalarına doğru bunu da hayata geçirmiş oluruz." şeklinde konuştu.

'AVRUPA'DA 22.5 EURO, Çin'DE ÇOK DAHA DÜŞÜK'

Bakan Tüfenkci yurt dışından E-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlerde  uygulanan gümrük muafiyetinin 75 avrodan 30 avroya düşürülmesine ilişkin de  açıklamalarda bulundu.

Söz konusu düzenlemenin belli kesimler tarafından tepkiyle  karşılanabileceğine işaret eden Tüfenkci, "Türkiye'de e-ticaretin  geliştirilmesini istiyoruz. Şu andaki e-ticaret oranına baktığımızda istenilen  düzeyde değil. Bunun çeşitli nedenleri var." ifadesini kullandı.

Sektör temsilcileriyle e-ticaret konusunda sık sık bir araya  geldiklerini vurgulayan Tüfenkci, şunları kaydetti:

"Biz yerli üreticilerimizi, e-ticaret yapan sitelerimizi ve  işletmelerimizi korumak adına bu kararı aldık. Çünkü dünyada da bu şekilde.  Avrupa'da mesela 22,5 avro civarlarında, Çin'de çok daha düşük. Biz e-ticaret  Türkiye'de yaygın olmadığı için muafiyet sınırlarını çok yüksek tutmuşuz ve  dolayısıyla da her türlü ürünü, parfümünden tekstiline kadar 75 avronun altında  getirtebiliyordunuz. Bu anlamıyla yerli e-ticaret sitelerimizi ve ticareti  geliştirme adına bunu koyduk. Yine de 30 avro az bir rakam değil. İnternetten  alabileceğiniz, sipariş ettiğiniz varsa bunun 30 avrosu muafiyet bunun üzerine  belli bir oranda vergi ödeyecek tüketicilerimiz. Dolayısıyla bir kısıtlama yok  aslında."

E-ticarette güvenin önemine dikkati çeken Tüfenkci, "Güven Damgası"  gibi uygulamalarla e-ticaretin daha güvenilir şekilde yapılabileceğini belirtti.  Bakan Tüfenkci, "Satıcıların da taahhütlerini yerine getirme noktasında  düzenlemeleri ortaya koymamız lazım. Çünkü en büyük sıkıntı buralarda. Bununla  ilgili çalışmalarımız da son aşamaya geldi." dedi.

 
Anahtar Kelimeler:
SebzeMeyveRevizyon
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
implant dis fiyatlari1xbet inceleme