Bu haber kez okundu.

Türkiye Ekonomisinin Tüm Gelişmelere Karşın Büyüdüğünü Açıkladı

Maliye Bakanı görevindeki Naci Ağbal; ''Tüm bu içeride yaşanmakta  olan  gelişmelere, dünyada yaşanmakta bulunan bütün bu ekonomik daralmalara, global terör ve de küresel  ticaretteki daralmaya karşın Türkiye ekonomisi 2016 senesinde de büyümeye devam  etmiş, edecektir de inşallah'' ifadelerine yer verdi.

Ağbal, Bayburt Öğretmenevi'nde düzenlenen Ak Parti İl Danışma Meclisi  toplantısında yaptığı konuşmada, yakın zamanda yaşanan terör olaylarında şehit  olan güvenlik güçlerine Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diledi.

2016 yılının hem dünya hem de Türkiye için zor bir yıl olduğunu  belirten Ağbal, "Her bakımdan, yani global anlamda baktığımız zaman ekonomik  meselelerde olsun, jeopolitik meselelerde olsun hep zorlukların ve sıkıntıların  yaşandığı bir yıl oldu. İnşallah 2017 yılı, 2016 yılından daha iyi bir yıl olur''  ifadelerini kullandı.

Ağbal, Türkiye'de 2016 yılında arka arkaya birçok Hadise meydana  geldiğini belirterek, ''En fazla üzüldüğümüz 15 Temmuz darbe girişimi. Yani bir  millete yapılabilecek ihanetlerin en alçakçası, haincesi. Yine 2016 yılında  ekonomimizi etkileyen birçok dış gelişme de meydana geldi'' diye konuştu.

"Dünya ekonomisi artık eskisi kadar hızlı büyümüyor'' diyen Bakan  Ağbal, şöyle devam etti:

'Mesela ticaret eskisi kadar hızla artmıyor. Ülkeler daha fazla içe  kapanık bir ekonomik anlayışı gerçekleştirmek istiyorlar ve aslında dünyada genel  anlamda da işsizlik önemli bir problem. Bütün bu içerideki yaşanan gelişmelere,  dünyada yaşanan bütün bu ekonomik daralmaya, global terör ve küresel ticaretteki  daralmaya rağmen Türkiye ekonomisi 2016 yılında da büyümeye devam ediyor, edecek  de inşallah. Biliyorsunuz 2016'nın ilk yarısında Türkiye yaklaşık 3,9 büyüdü.  Birçok ülkenin çok daha düşük büyüme oranları elde ettiği dönemde, ilk iki  çeyrekte Türkiye'nin büyüme performansı gerçekten takdire şayan. Ardından ne  oldu? 15 Temmuz darbe girişimi, bunun ardından gelen hadiseler. Özellikle Suriye  ve Irak, global terörün Türkiye'ye yansımaları neticesinde üçüncü çeyrekte tabii  ekonomide bir daralma meydana geldi.''

Hükümet olarak bütün bu gelişmeler karşısında millete ve ekonomiye  olan güvenleri sayesinde bu sıkıntıların üstesinden gelecek tedbir ve kararları  da aldıklarını işaret eden Ağbal, ''Almaya da devam ediyoruz. Hatırlarsanız  2009'da da bir global ekonomik kriz yaşandığı dönemde yine Türkiye ekonomisi bu  krizi büyük bir başarı göstererek atlattı. Sayın Cumhurbaşkanımızın tabiri ile o  zamanki global ekonomik kriz Türkiye'yi teğet geçti'' değerlendirmesinde bulundu.

Ağbal, bugün Türkiye'de de ekonomide yaşanan gelişmelere bakıldığında  ekonominin temellerinin sağlam olduğu konusunda şüphe duyulmaması gerektiğine  dikkati çekti.

Türkiye'de üretime dayalı bir ekonomik yapı olduğunu dile getiren  Ağbal, "2016 yılında bütün bu iç ve dış gelişmelere rağmen, ekonomi hala büyümeye  devam ediyorsa bunun temelinde işletmelerimizin bu gücü yatıyor. Ekonominin  temellerinin sağlam olması yatıyor. Bu son derece önemli'' dedi.

Birçok ülkenin ekonomide daralma meydana geldiği zaman kolay kolay  toparlanamadığının altını çizen Ağbal, şunları kaydetti:

'Bugün Avrupa'da bazı ülkeler hala o 2009 yılında başlayan global  ekonomik krizin sıkıntılarını giderebilmiş değildir. Bugün hala Yunanistan yüzde  20'lerin üzerinde işsizliğin olduğu, hala kalıcı büyüme trendine girememiş bir  ülke. Bugün Fransa, İtalya, Portekiz hala global kriz öncesi seviyelere bile  ekonomide gelebilmiş değildir. Ama bakın Türkiye 2009'dan sonraki yaklaşık 7  yıllık dönemde büyüme oranlarını artırarak devam etti. En son TÜİK'in açıkladığı  büyüme oranlarına bakıyorsunuz Türkiye bu dönemde hem 2010, 2011, 2013 ve 2014  yılında ciddi anlamda büyümeye devam etmiş. Bütün gelişmiş ülkelerin, gelişmekte  olan ülkelerin büyüme oranlarının adeta durduğu bir noktada Türkiye büyümeyi  başarmış.''

Türkiye ekonomisinin 2016 yılı büyüme oranlarına ilişkin birtakım  değerlendirmeler yapılırken haksızlık edildiğini ifade eden Ağbal, "Bunlar doğru  değerlendirmeler değil. Türkiye bütün bu gelişmelere rağmen 2016 yılında büyümeye  devam etti. Türkiye 2016 yılında bütün bu gelişmelere rağmen istihdamı artırmayı  başardı. Birçok ülkede bırakın istihdamı artırmayı, mevcut istihdamı  koruyamadılar. Bugün dönün bakın Avrupa'ya. Avrupa'da 2009 yılında istihdam  edilen kişi sayısı ile bugün istihdam edilen kişi sayısı hemen hemen aynı. Yani 7  yıl boyunca Avrupa istihdamda yerinde saymış. Peki Türkiye'de ne olmuş 2009'ya  kıyasen bugün aynı dönem içerisine baktığımızda 7 milyon insana bu dönemde iş  vermiş. Bu son derece önemli" ifadelerini kullandı.

Naci Ağbal, ihracatın da yıldan yıla arttığını vurgulayarak,  ''Pazarlarını çeşitlendirebilen, pazarlara nüfuz edebilen, büyüme grafiğini  yukarıya çekebilen bir Türkiye ihracatı var. Türkiye global kriz sonrası dönemde  de önemli bir şekilde dışarıdan yatırım alabilen bir ülke. Her yıl Türkiye ardı  ardına dışarıdan yabancı sermaye çekiyor. Bu içinde bulunduğumuz koşullarda öyle  kolay değil'' diye konuştu.

"Bugün Türkiye hala bölgesinde yabancı sermaye bakımından bir çekim  merkezi olmaya devam ediyor"

Kanada televizyonunda yapılan bir programda Kanadalı bir maden  şirketinin Türkiye'de yatırım yaptığını izlediğini dile getiren Ağbal, ''Kanadalı  bir maden şirketi, Çanakkale'deydi sanırım, orada bir maden ruhsatıyla ilgili  işlemleri tamamlamış. Yanlış hatırlamıyorsam 1 milyar lirayı aşan bir yatırım.  Kanadalı bir şirket geliyor, bugün Türkiye ekonomisine güveniyor ve yatırım  yapıyor'' dedi.

Ağbal, "Bugün Türkiye hala bölgesinde yabancı sermaye bakımından bir  çekim merkezi olmaya devam ediyor. Kendimize güveneceğiz. Birtakım kuruntulara,  düşüncelere kapılıp, birtakım düşüncelerle bu ülkenin ekonomisi kötülemeye, bu  ülkenin ekonomisi ile ilgili karamsar tablolar üretmeye kimsenin hakkı yok. Her  bakımdan güçlü olduğumuzu söylemem lazım'' şeklinde konuştu.

Türkiye'de bankacılık sisteminin de güçlü olduğunu dile getiren Ağbal,  ekonomi için bir ülkenin kamu maliyesinin de önemini belirtti.

'Türkiye ekonomisi 2016 yılında tüm risklere karşı güçlü olduğunu  ortaya koymuştur”

'Eğer bir ülkede bütçenin iki yakası bir araya geliyorsa, devletin  geliri ile gideri arasındaki bütçe açığı sürdürülebilir seviyede ise yani namerde  değil, merde muhtaç etmiyorsa, kamunun borç seviyeleri düşük seviyelerdeyse o  ülkeye herkes güveniyor'' diyen Ağbal, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Önümüzdeki günlerde açıklayacağız. 2016 yılı bütçesi bitti.  Sonuçlarını inşallah 16 Ocak sabahı sizlerle paylaşacağız. Şunu ifade edeyim  herkes görecek ki 2016 yılı bütçesi bütün bu dış ve iç ekonomik gelişmeler  karşısında sapasağlam yolunda devam etmektedir. Bütçenin iki yakası ne dediysek  oradadır. Başta ne kadar bütçe dediysek oradayız. Bunlar son derece önemlidir.  'Bugün artık Türkiye ile ilgili bütçe açığı oranı kaçtır?’ dendiği zaman biz  1'leri konuşuyoruz arkadaşlar. ‘Yüzde 1, yüzde 1,2, yüzde 1,3’ diyoruz. Başkaları  ise 'Yüzde 3, yüzde 3,5, yüzde 5' diyor. Dolayısıyla Türkiye'nin bütçe  performansı gerçekten ekonomisine destek olan bir seviyededir. Bu da geçici  değil, kalıcıdır. Türkiye ekonomisi 2016 yılında tüm risklere karşı güçlü  olduğunu ortaya koymuştur.'' 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
implant dis fiyatlari1xbet inceleme