Bu haber kez okundu.

Güven Vermeyen Okul Malzemelerine Tolerans Yok

Yeni eğitim ve de öğretim döneminde denetimlerini bitirmiş olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı ekipler, denetim yaptığı 107 bin 666  tane kırtasiye, okul kıyafeti ve de okul ayakkabısı ürünlerinden 9 bin 793 tanesinde güvensizlik, 1.224 tane üründe ise teknik düzenlemelere aykırılıklar tespit etti.


Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yaptığı açıklamada, yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması dolayısıyla Bakanlığın ağustos ve eylül aylarında özellikle kırtasiye ürünleri, okul kıyafetleri ve okul ayakkabıları ile çocukların kullanabileceği her türlü takı, aksesuar gibi ürünlere ilişkin denetimler gerçekleştirdiğini söyledi.     

Kırtasiye ürün grubunun hem iç piyasada denetimi hem de ithalat aşamasındaki uygunluk denetimlerinin Bakanlıkları tarafından gerçekleştirildiğini anımsatan, 2 Nisan 2011'de yayınlanan "Bazı Tüketici Ürünlerinin Tehlikeli Kimyasal Madde İçeriğine Yönelik Piyasa Gözetimi ve Denetimine İlişkin Tebliği"nin Türkiye'de kırtasiye ürünlerine yönelik ilk yasal mevzuat olduğunu ifade etti.     

Bu tebliğle kırtasiye ürünlerinde azo boyar madde ve fitalat konusunda kısıtlamalar getirildiğini aktaran Tüfenkci, "Tüketici Ürünlerinin Güvenlik Risklerinin Belirlenmesine İlişkin Tebliğ"in de kırtasiye ürünlerinde ağır metallerin kullanımına kısıtlama getirildiğini belirtti.     

Ürün gruplarının içerdiği tehlikeli kimyasal maddeler bakımından piyasada etkin bir şekilde denetlenmesi ve merdiven altı üretimin önlenmesi amacıyla "Bazı Tüketici Ürünlerinin Tehlikeli Kimyasal Madde İçeriğine Yönelik Piyasa Gözetimi ve Denetimine İlişkin Tebliğ"in yenilendiğini hatırlatarak, "Bu doğrultuda 2015 Ocak ayında söz konusu tebliğ güncellenerek ilk etapta tüketici ürünlerinde sıklıkla kullanılan 7 tehlikeli kimyasal madde daha kısıtlanmış ve kısıtlanan toplam kimyasal madde sayısı 10'a çıktı" dedi.     

"Denetimler aralıksız devam ediyor"     

Okul kıyafetlerinin yeni tebliğin yürürlüğe girmesiyle azo boyar madde dışında nikel, kadmiyum, nonil fenoller, perflorooktan sülfanatlar ve kalaylı organik bileşikler yönünden de denetlendiğini dile getiren Tüfenkci, şöyle devam etti:     

"Ayrıca tekstil etiketlerinin tüketiciyi yanıltıcı bilgiler içermemesi için elyaf analizleri kontrol edilmekte. Ayakkabılarda azo boyar, fitalat, kalaylı organik bileşiklerin yanı sıra ayakkabının neden yapıldığını gösteren etiketler de kontrol edilmekte. Bakanlığımız, çocuklarımızın sağlığına zarar verebilecek her türlü ürünü 'Güvensiz ürüne karşı sıfır tolerans' prensibiyle kontrol ediyor. Bakanlığımız denetimlerini aralıksız devam ettirmekte, ayrıca üretici, ithalatçı ve dağıtıcıları bilgilendirmeye yönelik eğitim faaliyetleri yürütmektedir. Bu faaliyetlerinin sonucu olarak yeni kimyasalların kısıtlanmasına ilişkin mevzuatın yakın zamanda yürürlüğe girmesine rağmen denetim sonuçlarındaki güvensizlik oranları her geçen gün azalıyor. Kırtasiye ürün grubunda 2011 yılında ilk kez yapılan denetimlerde yüzde 53 olan güvensizlik oranı 2016 Eylül ayı itibarıyla yüzde 1,53'e geriledi. Gelinen noktada aralıksız yapılan denetimlerin ve sektör temsilcileri ile işbirliğinin önemi büyük. İstanbul Ticaret Odası ve Tüm Kırtasiyeciler Derneği ile çeşitli defalar kırtasiye sektörüne yönelik bilgilendirme toplantıları gerçekleştirildi"     

107 bin 666 ürün denetlendi     

Bakan Tüfenkci, bu yıl gerçekleştirilen denetimlerde kırtasiye ürünü, okul kıyafeti ve okul ayakkabısı gruplarında 107 bin 666 ürün denetlendiğini bildirerek, şunları söyledi:     

"Kırtasiye ürünleri kimyasal riskler açısından azo boyar madde, fitalat, ağır metal ve kadmiyum yönünden ürünler kontrol edildi. Yapılan risk değerlendirmeleri ve ithalatta İRİS sistemi üzerinden elde edilen veriler ışığında toptancı, dağıtıcı ve nihai satıcılar nezdinde toplam 38 bin 6 kırtasiye ürünü denetlendi. Bu ürünlerden 36 bin 67'sinin güvenli olduğu tespit edildi. Denetlenen ürünlerden 192'si yerli, 382'si ise ithal olmak üzere, toplam 582 üründe güvensizlik tespit edildi. Bin 224 üründe ise ambalajlarında yer alması gereken uyarı ifadelerinin uygun olmaması gibi teknik düzenlemeye aykırılık tespit edildi."     

Okul kıyafetinde güvensiz ürüne rastlanmadı     

Okul kıyafetlerinin de kimyasal riskler açısından incelendiğini aktaran Tüfenkci, nikel, kadmiyum, nonil fenoller, perflorooktan sülfanatlar, kalaylı organik bileşikler ve azo boyar madde yönünden denetlenen 18 bin 442 okul kıyafetinde güvensiz ürüne rastlanmadığını bildirdi.     

Okul ayakkabılarında da yine kimyasal riskler açısından ürünlerin kalaylı organik bileşikler, azo boyar madde ve fitalat ile etiket kontrollerinin yapıldığını aktaran Tüfenkci, denetlenen 51 bin 218 üründen 9 bin 219'undan güvensizlik tespit edildiğini söyledi.     

Tüfenkci, alınan numunelere yönelik analiz sürecinin halen sürdüğünü de sözlerine ekledi.     

 

 

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
implant dis fiyatlari1xbet inceleme