Bu haber kez okundu.

IRCICA, dünyayı sarsan terörizmi araştırıyor
Dünyada ve Türkiye’de yaşanan son bombalı saldırılardan sonra bu terör örgütlerinin kendilerine nasıl taban bulduğu ve toplumları neden ve nasıl terörize ettiklerinin ortaya çıkarılabilmesi için İslam İşbirliği Teşkilatı harekete geçti. Yakın zamanda tüm kurumlarıyla genel merkezinde bir toplantı gerçekleştiren Teşkilat, terörizm konusunda araştırma yapma kararı aldı. Bu kapsamda terörizmin nedenlerini araştırmak üzere görevlendirdiği kurumlardan biri de İslam İşbirliği Teşkilatı’nın kültürel kurumu olan IRCICA (İslam Tarih Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi).

Terörizmin kaynağı

IRCICA Genel Direktörü Doç. Dr. Halit Eren, A Haber’de Zeynep Bayramoğlu’nun sunduğu Kadraj programında terör araştırmalarına ilişkin bilgi vererek şöyle konuştu; “IRCICA olarak siyasi konulardan uzak bir kurumuz ancak son yıllarda terör öyle bir boyut aldı ki bu hepimizi etkiliyor, hepimiz için bir karşı duruş ya da buna ilişkin bir çalışma yapmamızı gerektiriyor. Bizde IRCICA olarak terörizmin ve aşırılığın nereden kaynaklandığını, toplumumuza nereden geldiğini ortaya koyacak çalışmalar yapmaya başladık” diye konuştu.

Suriye envanteri hazır

IRCICA Genel Direktörü Dr. Halit Eren, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın en köklü kuruluşlarından olan ve merkezi İstanbul’da bulunan IRCICA’nın İslam dünyası kültürel mirası hakkında yaptığı önemli çalışmaları da programda anlattı. Osmanlı arşivlerinde Kudüs’le ilgili mevcut belgeleri taradıklarını belirten Eren, şu anda matbaa mühimme defterlerinde Kudüs’le ilgili neler varsa taradıklarını ve yayına hazırladıklarını söyledi. IRCICA olarak Halep’le ilgili projeler yaptıklarını ifade eden Eren, “Son 2-3 yıldan beri UNESCO’yla birlikte bir çalışma başlattık. Savaş sonrasında tarihi mirasın tekrar inşa edilmesi, restore edilmesi için neler yapılması gerektiği üzerinde çalışıyoruz. Suriye’yle ilgili bir envanter çalışması yaptık. Bu envanter çalışması şu anda bizde hazır bekliyor” dedi.

IRCICA Hakkında

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT)’nın ilk kültürel alt organı IRCICA faaliyetlerine 1979 yılında başlamıştır. Kuruluş, İslam medeniyetinin ve Müslüman milletlerin kültürlerinin daha iyi tanınmasına katkıda bulunmayı, bu medeniyetin tarihi ve günümüzdeki yönlerinin dünya kamuoyundaki imajını iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

IRCICA, dünyanın çeşitli bölgelerinde İslam medeniyetinin ve Müslüman milletlerin tarihi hakkında araştırma, yayın ve kongreler düzenlemektedir. İslam kültür ve medeniyeti sahasında çalışan araştırmacılar için kaynak oluşturan elyazması ve basılı eserlerin, arşiv belgelerinin ve diğer kaynakların bibliyografya ve katalogları hazırlanmaktadır. Şehirlerin ve anıtların incelenmesi ve korunması amacıyla faaliyetler planlamakta, öneriler ortaya konulmakta ve mimari atölye çalışmalarını, restorasyon ve koruma çalışmalarını yürütmektedir. İslam mimarisi konusunda yarışmalar düzenlemekte ve yayınlar hazırlamaktadır. İslam dönemi arkeolojisi araştırmaları ve kazıları konusunda işbirliğini ve bilgi alışverişini arttırmak, problemlerini gözden geçirmek, IRCICA’nın çalışma programları arasında yer almaktadır. IRCICA’nın sanat sergileri birçok dalda sanatçıları teşvik etmekte, eserleri tanıtmak amacıyla merkez salonunda ve çeşitli ülkelerde sergiler düzenlenmektedir. Üye ülkelerin geleneksel el sanatları hakkında seminerler, festivaller düzenlemek, yayınlar yapmak; el sanatları üretiminin ekonomik, kültürel ve sosyal yönlerini incelemek ve bu üretim sektörünün korunması ve geliştirilmesi için tavsiyelerde bulunmak El Sanatları Programının amaçlarını teşkil etmektedir.

IRCICA Kütüphanesi Koleksiyonu’nda 81.000 kitap, nadir eser ve tez, 20 bin cilt süreli yayın, 4100 ayrı basım, 10300 gri yayın, 1666 harita bulunmaktadır. IRCICA Kütüphanesine internet üzerinden de ulaşılabilmektedir. Tarihî fotoğraf arşivinde 19. yüzyıl sonu -20. yüzyıl başı döneminde İslam ülkelerinde şehirleri, anıtları, sosyal hayattan kesitleri gösteren 38 bin fotoğraflık Yıldız Albümlerinin yeniden basımları bulunmaktadır. IRCICA arşivinde toplam 65 bin fotoğraf bulunmaktadır. IRCICA faaliyetlerini Tarihi Yıldız Sarayı’nda sürdürmektedir.
Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
implant dis fiyatlari1xbet inceleme