Bu haber kez okundu.

“Kalır Dudaklarda Şarkımız Bizim” Frankfurt’ta!
Dünyanın en büyük kitap fuarı olan Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı yayıncılık sektörünü ve kitapseverleri bir araya getirdi. 23 Ekim’e kadar açık olan fuar, bu yıl 68'inci kez düzenleniyor. Türkiye'den çok sayıda yayınevine ait eserlerin de yer aldığı fuara, şehrin ve yerelin hafızasını canlandıran yayınlarıyla dikkatleri üzerine çekerek, 2014 Yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “Yılın En iyi Kamu Yayıncısı” seçilen Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınları da özel bir stantla katıldı.
“ŞEHRİN VE ZEYTİNBURNU'NUN HAFIZASINI OLUŞTURMAK İSTEDİK”
İlk kez uluslararası bir fuara katıldıklarını söyleyen Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, kültür Yayıncılığıyla şehrin ve Zeytinburnu'nun hafızasını oluşturmak istediklerini belirterek, “Zeytinburnu Marmara'ya sokulan, surların batı yakasında kurulmuş bir yerleşim yeri. Surlar ve öncesiyle başlayan Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerini kapsayan 2 bin yıllık tarihi geçmişe sahip bir ilçede yaşıyoruz. Burada dünden bugüne kimler yaşamış, o insanlar kültürel ve mimari olarak ne tür eserler bırakmış? Bu sorulara cevap bulmak için yola çıktık. Alanında uzman kişilerle birlikte yaptığımız araştırmalar sonucu 2003 yılında ilk kültür yayınımız olan “Surların Öte Yanı Zeytinburnu” adlı eserimiz ortaya çıktı ve daha sonrasında da diğer eserler oluştu.”diye konuştu.
“KÜLTÜREL DEĞERLERİ ORTAYA ÇIKARTIP DÜNYAYA YAYMAK İSTİYORUZ”
Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınları'nın 59 eserden oluştuğunu ve her yıl bu eserlere 10’a yakın eserin ilave edildiğini belirten Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Erdem Zekeriya İskenderoğlu ise, "Hedefimiz Zeytinburnu'nun kültürel değerlerini ortaya çıkartmak, eserleştirmek ve dünyaya yaymaktır. Bunun için Frankfurt Kitap Fuarı'na katılarak uluslararası ilk adımımızı attık. Eserlerimizde Zeytinburnu'nda yaşamış, ilçemizi anlatan yazarların eserlerini yayınlayarak kamu yayıncılığını gerçekleştiriyoruz." ifadelerini kullandı.
Stantlarındaki eserlere ilginin olumlu olduğunu belirten Başkan Yardımcısı İskenderoğlu, yayınladıkları eserleri dünyanın en seçkin kütüphanelerine kazandırdıklarını söyledi.
YERELDEN GENELE KÖPRÜ KURMAK
Geçmişten günümüze birçok eseri kitap dünyasına kazandıran Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınları, ilk eseri olan “Surların Öte Yanı Zeytinburnu” adlı eseriyle yerelden genele bir köprü kurmayı başarmış durumda. Kimi zaman geçmişi bilinmeyen sokak adlarının günümüze geliş hikayesini anlatarak, kimi zaman meçhul bir Türk askerinin hikayesini bugüne taşıyarak yayıncılık dünyasına bugüne kadar 59 eser kazandıran Kültür Yayınları, 13 yıllık süreçte istikrarını; Zamanı Aşan Taşlar, Son Kale Çanakkale, Şehir Sokak Hafıza, Çırpıcı ve Veliefendi Çayırları, Bilgelikler Divanı, Hane’lerden Numaralı Ev’lere ve son yayını olan Tıp Tarihi adlı eserleriyle sürdürmeye devam ediyor.
HANE’LERDEN NUMARALI EV’LERE
Erol Ölçer tarafından hazırlanıp Temmuz 2015’te yayımlanan “Hane’lerden Numaralı Ev’lere” adlı eserde, 1927 Nüfus Tahriri dönemindeki 90 mıntıka, 6.800 küsur sokak ve caddede bulunan binaları, mahiyet, kat adedi ve yapı türü bakımından sıralandıran Kültür Yayınları, İstanbul’da gerçekleştirilen nümerotaj esnasında başında “Mektupçu Osman Bey” adıyla bilinen Osman Nuri Ergin’in bulunduğu, Şehremaneti Nümerotaj Heyeti’nin hazırladığı bina ve arazi istatistik cetvellerini geçmişten günümüze taşıyor.
“KALIR DUDAKLARDA ŞARKIMIZ BİZİM”
Kültür yayınları, son eserlerinden biri olan Necip Fazıl Kitabı’nda ise Türk edebiyatının usta sanatçısı ve Büyük Doğu Dergisi’nin kurucusu olan Necip Fazıl Kısakürek’in doğumunun 110. yılı vesilesiyle 2014 tarihinde adına düzenlenen “Kalır Dudaklarda Şarkımız Bizim” adlı sempozyumdan derlenen tebliğlerini kitap haline dönüştürdü. Prof. Dr. İsmail Kara, Asım Öz ve Aykut Ertuğrul’un editörlüğünde yaklaşık bir yıllık bir çalışmayla hazırlanan kitap, Necip Fazıl’ın hayatını, edebi, fikri ve siyasi yönlerini ele alıp tahlil eden metinlerden oluşuyor.
23 Ekim’e kadar Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı’nda okuyucularla buluşmaya devam edecek olan Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınları, 13 yıllık serüvene sahip eserlerini 5’inci salonda, C156 adlı standda sergileyecek.
Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
implant dis fiyatlari1xbet inceleme