implant dis fiyatlari Şahin FED Hareketi Ardından Dolar Daha Yükseği Zorluyor

Bu haber kez okundu.

Şahin FED Hareketi Ardından Dolar Daha Yükseği Zorluyor

 
Dolar, önemli majör para birimleri karşısında güçlenmeye devam ederken, faiz getirilerindeki artış Doları desteklemiştir. FED, 201’ye dair öngörülerini değiştirirken, FED’in fonlama maliyetlerini şimdi 75 baz puan artırması beklenmektedir. FED, içlerinde İngiltere Merkez Bankası ve Kanada Merkez Bankası’nın da bulunduğu bir çok önemli Merkez Bankasına göre daha şahin bir duruş sergilemektedir. Faiz getirileri arasındaki fark Dolar lehine hareket etmeye devam ederken, uzun vadede bunun Dolar tarafındaki yükselişi destekleyeceği düşünülmektedir.
 
ABD’de faizler birçok yılın zirvesi olan %2,6 üzerini gördükten sonra konsolide olmaya çalışmaktadır. Üretim tarafında, Empire ve Philadelphia FED rakamları dahil bir güçlenme olmasına rağmen konut sektörü karışık bir görünüm sunmaktadır. Konut başlangıçlarındaki yüksek dalgalanma, Ekim ayında %27,4 artış ve Kasım ayındaki %18,7 daralma ile oynaklıklar görülmesine neden olmaktadır. 2 yıllık gösterge faiz %1,26 seviyelerini korurken, 5 yıllık faiz getirileri benzer şekilde %2,07 civarında sıkışma göstermektedir. 10 Yıllıklar ise anlık olarak %2,63’e değdikten sonra %2,57’den %2,55’e gerilemiş, bono faizleri %3,14’den %3,10’a geri dönmüştür.
 
Menkul kıymetler raporuna göre uluslararası işlemlerde Kanada, yurtdışından Ekim ayı sürecinde  15,8 milyar Kanada Doları yatırım akışı görmüştür.13,9 milyar Kanada Doları değerindeki borç senetlerinin alımı bu durum içerisinde ön plana çıkarken, 7,1 milyar Kanada Doları şirket borçlanma senedi alımında kullanılmıştır. Toplamda tahvil alımları 6,3 milyar Kanda Doları olmuş, bunun 1,1 milyar Kanada Doları Federal Devlet Tahvillerine gitmiştir.  Kanadalılar ise Eylül ayında 1,8 milyar Kanada Doları ardından Ekim ayı içerisinde 2,1 milyar Kanada Doları yabancı menkul kıymet almıştır.
 
 
ABD’de konut başlangıçları, Ekim ayında 1,323 milyon ile %27,4’lü artış gösterdikten sonra Kasım ayında 1,090 milyon ile %18,7’lik daralma kaydetmiştir. Ekim ayında gerçekleşen büyük artış sonrasında rakamsal düzeltme beklenildiğinden daha az olmuş, ilginç olsa da Ekim ayındaki güçlü artış daha da yükselmiştir. 1,229 milyondan 1,260 milyona revize edilen inşaat izinleri 1,201’e gelirken %4,7 düşmüştür. Basit aile konutlarına verilen izin Ekim ayında %10,5 arttıktan sonra %10,7’ye revize edilmiş fakat Kasım ayında bur aka %4,1 düşmüştür. Büyük aileler için hazırlanan konut izinlerinde de %76,1 olan önceki rakam %68,8’e revize edilmiş, fakat Kasım ayında bu rakam %45,1’e düşmüştür. Genel olarak biten konutlar, Ekimde 1,054 milyon ile  %6,3 düştükten sonra1,216 milyon ile %15,4 yükselmiştir.
 
Hazine verilerine göre Eylül ayında yabancılar, 26,2 milyar Dolar değerindeki uzun vadeli menkul kıymet satımından sonra Ekim ayında 9,4 milyon Dolar alım gerçekleştirmiş, ayrıca ABD tahvillerinin en çok Japonların elinde olduğu görülmüştür. Ayrıca yabancılar 154,4 milyar Dolar satışın ardından 18,8 milyar Dolar varlık alımı gerçekleştirmişlerdir. Bunun yanında Merkez Bankaları ve diğer resmi hesaplar hazine bonolarını tasfiye etmeye devam etmiş, Eylül ayında 45,5 milyar Dolar ve Ağustos ayında 44,2 milyar Dolar satış sonrasında bu sefer 45,3 milyar Dolar bono satılmıştır.
 
Ulusal para birimi olan Renminbi’yi korumak için satışa geçen Çin, böylelikle ABD hazine tahvillerinin en büyük ikinci sahibi olmuştur. Çin’in elindeki ABD hazine tahvili altı aylık düşüşle birlikte Ekim ayında 41,3 milyon Dolar azalarak 1,12 trilyon Dolar olmuştur.
 
Çin’de 3 trilyon Doların üzerinde bulunan döviz rezervi, elde tutulan hazine tahvilleri ile birlikte son üç yıl içerisinde %25 azalmıştır. Pekin, son üç yıl içinde% 15 düşen para birimini savunmak için hazine tahvillerini Dolara çevirmiştir.
 
 
 
 
Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.