Bu haber kez okundu.

Türkiye, Diplomasi ve Kültürel Alanda Lokomotif Rol Üstleniyor
Türkiye’nin kurucu üyeler arasında yer aldığı, 10 ülkenin katılımıyla oluşturulan Küresel Kamu Diplomasisi Ağı’nda (GPDNet/Global Public Diplomacy Network) yeni dönem Yunus Emre Enstitüsü başkanlığında başladı.

Yunus Emre Enstitüsü’nün 2016-2019 yılları arasında dönem başkanlığını yürüteceği GPDNet’in faaliyetleri enstitü başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş tarafından 7 Ekim Cuma günü Pera Müzesi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında kamuoyu ile paylaşıldı.

Organizasyona GPDNet’te yer alan ülke temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda misafir ve basın mensubu da katıldı.

GPDNet’e 10 ülke üye

Küresel Kamu Diplomasisi Ağı (Global Public Diplomacy Network-GPDNet) 2014 yılında Güney Kore'nin başkenti Seul'de Yunus Emre Enstitüsü’nün de aralarında bulunduğu dokuz ülkenin (Filipinler, İsveç, Kore, Macaristan, Nijerya, Polonya, Portekiz, Singapur ve Türkiye) kamu ve kültür diplomasisi kurumları tarafından “Küresel Kamu Diplomasisi Kurumları Mutabakat Zaptı” imzalanarak kuruldu. Macaristan'ın da eklenmesiyle üye sayısı 10 ülkeye çıktı. Bu ağ, dünyanın farklı bölgelerinde yer alan kültür ve kamu diplomasisi alanında faaliyet gösteren enstitülerin teorik ve pratik sahada bilgi paylaşımını sağlamak, ikili ve çok yönlü projeler hazırlamayı amaçlıyor.

Genel Kurul kapsamlı zirveye dönüşecek

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, GPDNet genel kurul toplantısının dördüncüsünün 2017 yılında İstanbul’da yapılacağını açıkladı. Başkan Ateş, 2017 yılında yapılacak olan toplantının bir kamu diplomasisi forumu olacağını ve Türkiye’de bu alanda faaliyet gösteren kurumların katılımı ile kapsamlı bir zirveye dönüşeceğini kaydetti. Prof. Dr. Ateş, konuşmasında GPDNet’in kamu diplomasisi ve onun içerdiği kültür diplomasisi yoluyla insanlık ailesinin menfaatlerini gözeten, küresel toplumun sağlıklı gelişimini hedefleyen bir platform olduğuna dikkat çekti.

Sürdürülebilir bir küresel büyüme ve gelişme için GDPNet’in çaba gösterdiğini söyleyen Prof. Dr. Ateş, bu amaçla kamu ve kültür diplomasisi yürütmekte olan dünyadaki tüm benzer kurum ve kuruluşların bir araya gelerek bilgi, tecrübe paylaşımı yoluyla ortak bir zemin oluşturacağını söyledi.

Prof. Dr. Ateş sözlerine “Bugün burada Enstitümüzün üç yıllık dönem başkanlığına seçildiği Küresel Kamu Diplomasisi Ağı ve bu ağdaki dönem başkanlığımızın tanıtımı için burada bulunuyoruz. Projelerimizden ilki Anadolu Medeniyetleri Turu oldu ve bu turu tanıtım toplantısıyla noktaladık. Anadolu Medeniyetleri Turu’na katılan GPDNet üyesi birçok ülkenin ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımı bizleri çok memnun etti. Huzurunuzda bir kez daha teşekkür ediyorum” diyerek başladı.

Dünya sorunları karşısında bir umut adası

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, dünya toplumlarının yüz yüze kaldığı dağ gibi sorunlar karşısında bu tür küresel çapta organizasyonların bir umut adası olduğuna vurgu yaptı. Ateş “İçinde bulunduğumuz dönemde ülkeler arasındaki farklılıkları, sınırları, sayısız engelleri aşarak, insanlık aleminin ortak çıkarları doğrultusunda çalışmalar yapan, klasik diplomasi gibi alışılagelmiş araçlardan daha farklı yepyeni bir kavramla yüz yüzeyiz. Birçok ülkenin sivil örgütlenmeye dayalı yumuşak güçleri, başta kültür olmak üzere yardımlaşma, sağlık, bilim, spor, ülkeler ve toplumsal arası ilişkiler yolunda muazzam bir etkileşim trafiği içinde. Bu organizasyonlar dünyamızın yüz yüze kaldığı dağ gibi sorunlar arasında adeta bir umut adasıdır. Küresel çapta bir araya gelip tecrübe paylaşımlarında bulunmalarını sağlamak, karşılıklı bir çok ortak sosyal ve kültürel proje gerçekleştirmek gibi amaçlarla kurulan GPDNet’in yakın gelecekte güçlü, etkili bir küresel enstrüman olacağına inanıyoruz” dedi.

Yunus Emre Enstitüsü ile GPDNet el ele büyüyecek

Ateş, kuruluşundan bugüne kısa sürede 5 kıtada, 38 ülkede, 46 şehirde teşkilatlanmış, Türk dilini ve kültürünü tanıtmak amacıyla 450’den fazla personeliyle çalışmalar yapmakta olan Yunus Emre Enstitüsünün, GDPNet dönem başkanlığı ile daha da güçleneceğine vurgu yaptı. Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Ateş sözlerine şöyle devam etti: “Tıpkı Enstitümüz gibi çok uzun bir geçmişe sahip olmayan Küresel Diplomasi Ağı dönem başkanlığımızda ilk ele alacağımız konu, 10 olan üye ülke sayısını artırmak ve aramıza yeni ülkeler katmaktır. Elbette diğer projelerimizde olduğu gibi bu adımları da ağ üyesi ülke ve kurumlarıyla birlikte el ele gerçekleştireceğiz”

Ateş, Küresel Diplomasi Ağı’na yeni üye ülke katma çalışmalarına eş zamanlı olarak GPDNet’in kurumsallaşmasının güçlendirilmesi için adımlar atacaklarını, 3 yıllık yönetimleri döneminde kamu diplomasisi ruhuna uygun ses getirecek somut projelere imza atacaklarını ifade etti. Ateş sözlerini şöyle tamamladı “2017 yılının ikinci yarısında, ümit ederim ki aramıza katılmış birçok yeni üye ülke ile İstanbul'da GPDNet'in 4.Genel Kurulunu gerçekleştireceğiz. Dönem başkanlığımızda çok fazla ödev ve sorumluluğumuz olduğunun farkında olarak çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

Tanıtım toplantısında Yunus Emre Enstitüsü başkanlığında GPDNet’in ilk projesi Anadolu Medeniyetleri Turu’na ilişkin bir video gösterimi gerçekleşti. Üye ülke temsilcilerine çeşitli hediyeler takdim edildi, toplu fotoğraf çekimi ile tanıtım toplantısı sona erdi.
Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
implant dis fiyatlari1xbet inceleme