Bu haber kez okundu.

Yurtdışında eğitime olan ilgi rekora koşuyor
Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları Genel Koordinatörü Aslıhan Özenç, 6 Ekim’de Anadolu Yakası’nda, 8-9 Ekim’de ise Avrupa Yakası’nda gerçekleştirilecek yurtdışı eğitim fuarları öncesinde değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’deki ailelerin ve öğrencilerin yurtdışında eğitime olan ilgilerinin giderek arttığına dikkat çeken Özenç, “EnglishUK 2’nci çeyrek verilerine göre, İngiltere’ye en çok öğrenci gönderen ilk 10 ülke arasında öğrenci sayısını artıran tek ülke Türkiye. Suudi Arabistan, İsviçre, Güney Kore ve İtalya’nın ardından İngiltere’ye en çok öğrenci gönderen beşinci ülke olan Türkiye, ilk 10 arasında yüzde 4,6 ile artış kaydeden tek ülke konumunda” dedi.

LYS/YGS şartının kalkması ilgiyi tetikledi
İngiltere’ye olan ilgideki artışın en önemli nedenlerinden birinin, ülkenin belirli bir yaşın altındaki öğrenci velilerine de vize vermesi olduğuna dikkat çeken Özenç, “Belirlenen koşullara sahip ebeveynler, eğitim süresince çocukları ile birlikte İngiltere’de ikamet etme hakkına sahip oluyor. Bu da özellikle çocuklarını yalnız bırakmak istemeyen aileler için son derece cazip bir faktör olarak öne çıkıyor. YÖK’ün geçtiğimiz aylarda yurtdışında lisans eğitimi alacak olan öğrencilerin LYS/YGS sınavlarına girme şartını ortadan kaldırmasının ardından, gerek İngiltere’ye gerekse diğer ülkelere olan ilginin daha da artmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Gençler uluslararası kariyer potansiyelini gözetiyor
Aslıhan Özenç’in verdiği bilgilere göre, gençler artık yurtdışı eğitimlerinin kendilerine sunduğu uluslararası kariyer potansiyelini de son derece önemsiyor ve gelecekleri ile ilgili daha bilinçli kararlar alıyorlar. “Günümüzde dünya vatandaşı olmanın önemini kavramış gençler eğitim için yurtdışını tercih ediyor” diye konuşan Özenç, “Birden fazla yabancı dil bilmenin yanında, başka bir ülkeye adapte olup orada yaşayabilmenin ve çalışabilmenin gelecekte bugünden daha da önemli olacağının farkındalar. Bu nedenle, ülke seçerken eğitimin ardından o ülkenin kendilerine sunduğu olanakları da ayrıntılı bir biçimde araştırıyorlar” dedi.
Akare tarafından düzenlenen yurtdışı eğitim fuarları, ailelerin ve gençlerin merak ettikleri tüm soruların yanıtlarını direkt uzmanlardan almalarını sağlıyor. Girişin ücretsiz olduğu fuarlarda düzenlenen seminerler de öğrenci vizesinden etkili CV hazırlamaya ve ülkelerdeki olanaklara kadar birçok farklı konuda bilgi alınmasına yardımcı oluyor. Akare, 20 ülkeden 150’ye yakın okulun katılacağı İstanbul’daki fuarların ardından 11 Ekim’de Ankara’da, 13 Ekim’de ise İzmir’de düzenleyeceği fuarlarla, dünyanın en prestijli eğitim kurumlarını gençler ve aileleri ile buluşturmaya hazırlanıyor. Ücretsiz fuar davetiyesi için www.akare.com.tr adresindeki online kayıt formunu doldurmak yeterli oluyor.

Hangi ülke hangi avantajları sunuyor:
  • ABD, eğitimini sürdüren öğrencilere haftada 20 saat çalışma izni verirken, eğitimlerini tamamlayan gençlere bir yıl OPT (Optional Practical Training - Pratik yapmak için ABD’de çalışma izni) hakkı tanıyor. İş garantisi sağlamayan bu olanak, birçok gence ABD’de bir yıl daha kalıp çalışma veya araştırma yapma imkanı sağlıyor. Aslıhan Özenç’in verdiği bilgilere göre, bu olanağı değerlendirip kalıcı iş bularak çalışma izni alan ve iş hayatına uluslararası deneyimlerle devam eden gençler olduğu gibi, girişimcilik yönleri ve eğitimleri güçlü gençler de ABD’de araştırma yapıp yeni iş fırsatları ile Türkiye’ye dönebiliyor.
  • Avustralya’daki okullardan mezun olan öğrenciler, lisans sonrası 2 yıl, master ve doktora sonrasında ise 4 yıl ülkede çalışabiliyorlar.
  • Hiyerarşik bir sistemin olmadığı İsveç’te, öğrencilerin özgür, yaratıcı ve eleştirel düşünmelerinin önü açılıyor. Ülkenin eğitim sistemi, öğrencileri modern organizasyonlar içinde özgür düşüncelerle takım çalışmalarına hazırlıyor. Herkesin İngilizce konuşabilmesi ve 1000’in üzerinde programın İngilizce olarak verilmesi, öğrencilerin entegrasyonunu da kolaylaştırıyor. Dünyanın önde gelen okulları sıralamalarında birçok İsveç üniversitesi bulunurken, ülkedeki bir üniversiteden mezun olan yabancı öğrenciler, 6 ay içinde bir iş bulmaları durumunda orada yaşamaya devam edebiliyorlar.
  • Kanada, öğrencilere lisans ya da master sonrası 3 yıl çalışma hakkı tanıyor. 1 yıllık sertifika sonrası 1 yıl çalışma hakkı kazanılırken, öğrencilik devam ederken, okul döneminde 20 saat, okul dönemi haricinde ise haftada 40 saat çalışma hakkı veriliyor.
  • İrlanda, lisans ve master sonrası 1 yıl çalışma hakkı veriyor. Öğrencilik devam ederken, okul döneminde 20 saat, okul dönemi harici haftada 40 saat çalışma hakkı veriliyor.
  • Almanya da tıpkı ABD gibi eğitim sonrasında 1 yıl çalışma hakkı veriyor. Bu durum lisans ve yüksek lisansta aynı. Öğrencilerin eğitimleri sürerken yarı zamanlı çalışma hakkı da bulunuyor.
  • 2100’den fazla uluslararası eğitim programı sunan Hollanda, Kıta Avrupası’nın en fazla İngilizce eğitim programına sahip ülkesi. Hollanda’da yükseköğretim devlet tarafından desteklendiği için, eğitim ücretleri diğer ülkelere göre daha düşük. Aynı zamanda Hollanda’da eğitim almak için çok sayıda fon da mevcut.
2016 yılı Akare Yurtdışı Eğitim Türkiye Fuarları Takvimi:
6 Ekim (15.00 – 20.00) - Dedeman Otel Bostancı, İstanbul
8-9 Ekim (13.00 – 18.00) - Hilton Otel Harbiye, İstanbul
11 Ekim (15.00 – 20.00) - Sheraton Otel, Ankara
13 Ekim (15.00 – 20.00) - Hilton Otel, İzmir
2016 yılı Akare Yurtdışı Fuarları Takvimi:
28 Eylül - Rixos Otel, Almatı / Kazakistan
30 Eylül - Radisson Otel, Astana / Kazakistan
15-16 Ekim – ParkInn Otel, Bakü / Azerbaycan
12 Kasım - Sheraton Otel, Kazablanka / Fas
a2 Hakkında:
2001 yılından bu yana Türkiye içinde ve dışında eğitim fuarları organize eden ilk ve tek uluslararası eğitim fuarcılık şirketi olan Akare Fuarcılık’ın portföyünde ABD, Kanada, Avustralya ve İngiltere başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden saygın eğitim kurumları yer almaktadır. Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir; yurtdışında ise Azerbaycan, Kazakistan ve Fas’ta öğrenci ve velilerini, bu kurumların yetkilileriyle bir araya getirmektedir. Türk Üniversiteleri de Akare’nin yurtdışı fuarlarında Türkiye’de eğitim almayı düşünen öğrenciler ile buluşmaktadır. Akare bu sayede Türkiye’ye daha fazla sayıda yabancı öğrenci gelmesine önemli katkı sağlamaktadır.
Bununla birlikte, Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları’nda, yurtdışında dil ve sınav hazırlık kursları, lisans, yüksek lisans, doktora, MBA, İş İngilizcesi ve Uluslararası Sertifika ve Diploma programları hakkında detaylı bilgi edinilebilmektedir.
Akare Fuarcılık, 2014 yılından bu yana “Saklama, Bağışla” kampanyası ile “Köy Okullarına Kütüphane Kuruyoruz” projesini de gerçekleştirmektedir. Akare Ekibi, fuar katılımcıları ve sponsorlarının destekleriyle gerçekleştirilen bu proje kapsamında şimdiye kadar Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Çimenözü Köyü, Mardin’in Yeşilli ilçesindeki okula ve Erdek’in Karşıyaka Köyü’nde kütüphane kurmuştur. 2017 yılı Mayıs ayında da en az 5.000 kitaplık bir kütüphane açılışı daha gerçekleştirilecektir.
Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
implant dis fiyatlari1xbet inceleme