Bu haber kez okundu.

Amerikalı Komutan O Soruya Çok Tepki Gösterdi

Amerika Birleşik Devletleri'nin  öncülüğünde başlayan DEAŞ Karşıtı olan Koalisyon Komutanı  görevindeki Korgeneral Townsend  muhabirin sorusuna tepki gösterdi. O Tepkiye sebep olan soru ise; "PYD’nın yaptıkları  ile kendisinin söyledikleri arasında tutarsızlık olup olmadığı" sorusuna sinirlenerek “Sanırım  senin politik bir ajandan var" diye cevap verdi. Townsend, Amerikan basınına da  "DEAŞ'ın öldürdüğü siviller yerine ABD saldırılarında ölen sivillerle bu kadar  ilgileniyor olmasından dolayı" tepki gösterdi.

ABD öncülüğündeki DEAŞ Karşıtı Koalisyon Komutanı  Korgeneral Stephen Townsend, PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin Suriye’nin kuzeyinde  federatif bir yapı inşa etmesini beklemediklerini söyledi.

Korgeneral Townsend, ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) video  konferans ile bağlanarak son zamanlarda Musul’un batı yakası ile Suriye’de  koalisyon uçaklarının neden olduğu sivil kayıplar ve PYD ile ilgili soruları  yanıtladı.

PYD elebaşı Salih Müslim’in "Rakka’nın, DEAŞ’tan kurtarılmasından  sonra terör örgütünün Suriye’nin kuzeyinde inşa ettiği kantonlara katılmasını  beklediklerine" ilişkin sözleri hakkındaki soruya cevap veren Townsend, Kürtlerin  Suriye’nin kuzeyinde sadece yüzde 10 nüfusa sahip olduğunu ve bu kadar az bir  nüfusla o bölgede federatif bir yapı inşa edemeyeceklerini öne sürdü.

Townsend şunları söyledi:

“Benim misyonum bir Kürt federal devleti kurmak değil. Rakka’yı  herhangi bir grup için kurtarmıyoruz. Aslında Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile  ilgili gördüğümüz şey şu ki, ağırlıklı olarak Kürtler tarafından öncülük  ediliyorsa da yarısından fazlası Kürt değil. Araplar var, başka gruplar,  Türkmenler var. Kürtler aslında Suriye’nin kuzeyinde kabaca yüzde 10 civarında.  Orada Kürt federatif devleti denilen bir devletin kurulabileceğini ön  göremiyorum.”

PYD/PKK unsurlarının Rakka operasyonunda rol alsalar bile geri  çekileceklerini iddia eden Townsend, “Suriye’nin kuzeyinde olanları güç  kullanarak değiştiremezler.” şeklinde konuştu.

AA MUHABİRİNİ SUÇLADI

Bu açıklamaları üzerine AA muhabirinin, “Siz, PYD orada sadece yüzde  onluk bir nüfusu kontrol ediyor, dolayısıyla federatif bir yapı kuramaz  diyorsunuz ama PYD orada kanton inşa etmiş, o kantonları birleştiriyor, onları  bir arada tutmaya çalışıyor ve her fırsatta da politik ajandasını ilan ediyor.  Söylediklerinizle PYD’nin yaptıkları ve söyledikleri arasında bir tutarsızlık var  sanki. Onlara bu fikirlerinizi ifade ettiniz mi? Veya onlar size özel olarak bir  şey mi söylediler de bu şekilde bir çıkarım yaptınız?” şeklindeki sorusuna ise  Townsend tepki gösterdi.

 “Sanırım senin politik bir ajandan var, çünkü sorduğun soru tarafsız  değil. Beni bir cevaba zorluyorsun.” diyen ABD’li korgeneral, PYD’nin öncülük  ettiği SDG'nin çok geniş bir koalisyon olduğunu ve içerisinde Araplar,  Türkmenler, Kürtler, Hristiyanlar ve daha başka unsurların olduğunu savundu.  Townsend, bu grubun tek bir etnik köken üzerinden siyasi bir ajandaya sahip  olamayacağını iddia etti.

Brifingin sonunda ABD basının sorularına da tepki gösteren Townsend,  "DEAŞ’ın sivilleri öldürdüğü bir ortamda basının, ABD saldırılarında ölen  sivillerle bu kadar ilgileniyor olmasını hayretle karşıladığını" söyledi.

Townsend, bir gazetecinin "ABD ordusu ile DEAŞ’ı mı  karşılaştırıyorsunuz?" sorusuna ise yanıt vermedi.

SİVİL KAYIPLARINI DEAŞ’IN KATLİAMLARI İLE KARŞILAŞTIRDI

Musul’da ve Suriye’nin değişik yerlerinde koalisyon hava  saldırılarının neden olduğu sivil kayıpları ile ilgili incelemelerin devam  ettiğini ifade eden Townsend, Musul’daki sivil kayıplar ilgili olarak, “Emin  olduğumuz şey o bölgede hava saldırısı düzenlediğimiz, ancak hangi saldırıların  bu sivil kayıplarına neden olduğundan emin değiliz.” dedi.

Sivil kayıplarına dikkat ettiklerini ve silahlı çatışma  prosedürlerinin uyguladıklarını ifade eden Townsend, “Biz ve ortaklarımız olan  Irak güvenlik güçleri değil, asıl DEAŞ çok fazla insanın acı çekmesine yol  açıyor.” dedi. Koalisyonun değil DEAŞ’ın Irak’ta toplu mezarlarının olduğunu  ifade eden ABD’li komutan, terör örgütünün rehinelerle doldurduğu iki evi  patlamaya hazır bomba tuzaklarıyla sardığını tespit ettiklerini söyledi.

Hava saldırıları ile ilgili olarak Musul’da bir binaya yaptıkları  saldırıda bütün binayı yıkmayacak çapta bir mühimmat bıraktıklarını ancak binanın  tamamen çöktüğünü kaydeden Townsend, soruşturmada o binanın tamamen çökmesinin  nedenini araştırdıklarını aktardı.

Öte yandan ABD’li komutan, geçen hafta Rakka’nın Mansura ilçesinde  mültecilerin kullandığı bir okula ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının  düzenlediği saldırı sonucunda yüzlerce sivilin hayatını kaybettiğine ilişkin  haberler hakkında, “O iddialarda güvenilirlik yok. Biz orayı uzun zamandan beri  izliyorduk. DEAŞ orayı mühimmat deposu ve harekat merkezi olarak kullanıyordu.  Sanırım o hedef temizdi.” dedi.

ANGAJMAN KURALLARI DEĞİŞTİRİLDİ

Townsend, Irak ve Suriye’de ABD’nin angajman kurallarında ufak  düzeltmelerin yapıldığını aktararak, “Tüm bu düzeltmeler düşük seviyeden, yani  CENTCOM’dan (ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı) yapıldı. Savunma Bakanına veya  yönetime gitmeden yapılan küçük değişiklikler söz konusu.” dedi.

Yapılan angajman değişikliklerinin, saldırı kararlarıyla ilgili  olduğunu ifade eden Townsend, “Biz savunmadan saldırıya geçtiğimizde 2014'ten  beri saldırı bakımından oldukça merkezi bir onay alma süreci söz konusuydu.”  ifadesini kullandı.

Townsend, süreç ilerledikçe bu saldırı emirlerinin merkez yerine  sahadan verilmesi konusunda bazı değişikliklerin olduğunu, ancak bu değişiklerin  Musul’daki sivil kayıplarla ilişkisinin olmadığını iddia etti. Sivil kayıplarının  Musul’da tahmin edilebilir olduğunu ifade eden ABD’li general, Musul’un batısının  yoğun nüfuslu olmasından dolayı sivil kayıplarının "kaçınılmaz" olduğunu savundu.

PENTAGON SÖZCÜSÜ AA MUHABİRİNE ÜZÜNTÜLERİNİ İLETTİ

Basın toplantısının ardından AA muhabirine e-posta ile ulaşan Pentagon  Sözcüsü Albay Jeff Davis, “Size yapılan muamele şeklinden dolayı üzgünüm. Sen  adil bir muhabirsin. Bu konudaki kaygımı Doğal Kararlılık Operasyonuna  ileteceğim.” ifadesini kullandı.


 
Anahtar Kelimeler:
AbdPydDeaş
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
implant dis fiyatlari1xbet inceleme