Bu haber kez okundu.

Tedes Binlerce Kişinin Kabusu Oldu

Kesilmiş olan cezalar sebebi ile çok tartışılan ve de şehirlerde sürücülerin kabusu durumudna olan TEDES İstanbul'a da kurulacak. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi  tarafından kurulacak Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'nde (TEDES) hız ve  kırmızı ışık ihlallerinin yanı sıra "hatalı sollama", "taralı ve güvenlik şeridi  ihlali", "park yasağı", "ters yönde hareket etme", "hız koridoruna uymama"  durumlarında da ceza yazılacak, sabit sistemlerin yanı sıra "motorsikletli EDS"  de olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi  tarafından Emniyet Genel Müdürlüğünce Türkiye geneline yayılması planlanan  TEDES'in İstanbul'da kurulması için çalışma başlatıldı. TEDES'ler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kent sınırları  içerisinde tesis edilen noktalarda, karayollarında can ve mal güvenliğini  sağlamak, düzenli ve güvenli trafik akışını temin etmek amacıyla kurulacak.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü, kentte 150'den fazla  noktada kurulması hedeflenen TEDES projesi için aralıkta ihaleye çıkacak.  Projenin hayata geçmesiyle kent genelinde kullanılan EDS'ler yerini TEDES'e  bırakacak. Emniyet Genel Müdürlüğü, TEDES'in kurulmasının ardından Karayolları  Trafik Kanunu'na eklenen madde uyarınca, aylık dönemler halinde yapılan  tespitlere dayanılarak düzenlenen trafik idari yaptırım karar tutanaklarında yer  alan trafik idari para cezasının yüzde 30'u oranındaki tutarı, İstanbul  Büyükşehir Belediyesine sistem kullanımı hizmet bedeli olarak ödeyecek. TEDES ile elde edilen veriler, TEDES merkezine sorunsuz şekilde  doğrudan kaydedilecek.

MOTOSİKLETLİ EDS GELİYOR  

Sabit ve mobil sistemlerle trafik ihlali yapan sürücülerin tespiti  için kurulacak TEDES'te yeni uygulamalar bulunuyor. Yeni sistemde, sabit ihlal tespit sistemlerinin kurulma olanağının  bulunmadığı yerlerde denetlemeler yapılabilmesi amacıyla mobil ihlal tespit  sistemlerinden faydalanılacak.  Buna göre, ihlal tespiti yapacak mobil elektronik denetleme  sistemlerine motosikletli araçlara kurulacak sistemler de eklenecek. Kameralı ve  radarlı sistemlerle donatılacak "Motor EDS" adı verilen yeni sistem ile hız,  kırmızı ışık ve park ihlalleri yapan sürücüler, motosikletli ekiplerce tespit  edilerek, ceza yazılacak. TEDES ile mobil denetim sistemlerinin artırılması yer alıyor. Hız  limitlerini ve kırmızı ışık ihlallerini araç tiplerine göre ayrı ayrı  değerlendirebilecek kapasitedeki motosikletli sistem, fotoğraf ve elektronik  kayıt yapacak. Tutulan kayıtlar TEDES sistemine iletilerek ihlal yapan sürücülere  ceza yazılacak.

  EN GELİŞMİŞ TEDES İSTANBUL'DA OLACAK 

Ordu, Çorum, Tekirdağ gibi illerde pilot uygulama olarak kurulan  TEDES, sadece hız ve kırmızı ışık ihlallerini tespit edebilirken, İstanbul'daki  sistemde hatalı sollama, taralı ve güvenlik şeridi ihlali, park yasağı, ters  yönde hareket etme, hız koridoruna uymama gibi ihlaller de kontrol edilebilecek. TEDES, kırmızı ışık, park, hız ve banket/emniyet şeridi gibi trafik  kural ihlallerinin tespiti başta olmak üzere, Emniyet Genel Müdürlüğünün genel  güvenlik hizmetlerinde de kullanılabilecek.

UYDUDAN HIZ TESPİTİ YAPILACAK 

  Vatandaşlar arasında "karakule" olarak bilinen İstanbul'da da  kurulacak sabit kuleler, "GPS" adı verilen uydu sistemlerini de kullanabilecek. Bu sayede hız limitlerini aşan sürücüler hata payı en az şekilde  tespit edilecek.

E-5'TE HIZ KORİDORU UYGULANACAK 

 Aralarında belirli bir mesafe olan aynı güzergahtaki kameralardan  geçen araçlar için hız koridoru tanımı ve ortalama hız hesabı yapılacak.  Buna göre, İstanbul trafiğinin en önemli ulaşım aksı olan E-5 hattında  da kurulacak kule ve direk şeklindeki TEDES ile hız koridoru uygulaması devreye  alınacak. Koridor içinde belirlenen süreden önce çıkan araçlara hız limiti  ihlalinden ceza uygulanacak.

KİŞİSEL GİZLİLĞE DİKKAT EDİLECEK 

EDES'ten elde edilen ve merkeze aktarılan ihlallere ait görüntülerde,  kişisel hak ihlalleri dikkate alınarak sürücü haricindeki araç içi bölümler  otomatik olarak maskelenecek. Emniyet Genel Müdürlüğü altyapısı ile ortaklaşa çalışan ve plaka  tanıma sistemine sahip TEDES'lerde, bir ihlale ilişkin araç plakası, ihlal  zamanı, fotoğrafı, lokasyonu, videosu gibi tüm bilgiler sorgulanarak ceza  tutanakları düzenlenecek.

  SÜREKLİ İHLAL YAPAN 'KARA LİSTE'YE ALINACAK 

TEDES'te sürekli ihlal yaparak giden araçlara ait plakalar "kara  liste" uygulaması ile takip altında tutulacak. Kara listeye alınan araçlar, sistem tarafından sürekli kontrol altında  tutulacak. Kara listeye alınan araçtaki sürücü ihlal sayısını azaltması halinde  araca ait plaka kara listeden çıkarılacak. Gece aydınlatma ışığı sistemiyle de araçların plakaları kayıt altına  alınabilecek.
 

 
Anahtar Kelimeler:
İstanbulCEZATedes
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
implant dis fiyatlari1xbet inceleme