Bu haber kez okundu.

TSK'nın Disiplin Kanunu İçerisinde Bir Değişiklik Kararı

Son yayınlanmış olan KHK'da  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Disiplin Kanunu'nda da özel bir değişiklik gerçekleştirildi. 

Yükümlülük veya sözleşme  süresi sona ermeden Türk Silahı Kuvvetlerinden ayırma cezası alan personel, kalan  yükümlülük veya sözleşme süresince Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı  Kuvvetleri nam ve hesabına verilen eğitimler, kurslar ve seminerler sonucunda  elde ettikleri diploma, sertifika, uzmanlık belgesi, kurs bitirme belgesini  kullanamayacak, bunlara bağlı olarak herhangi bir meslek icra edemeyecek.

Olağanüstü hal kapsamında çıkarılan 696 sayılı Kanun Hükmünde  Kararname (KHK), Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

KHK ile Türk Silahlı Kuvvetlerinde İstihdam Edilecek Sözleşmeli Subay  ve Astsubaylar Hakkında Kanunu'nda da düzenlemeye gidildi.

Buna göre, sözleşmeli subay ve astsubaylardan Terörle Mücadele Kanunu  kapsamında malul olan isteklilerin sözleşmeleri, bilgi ve tecrübelerinin  sınıfı/branşı için faydalı olması, fiziki noksanlıklarını kapatabilmeleri, mensup  olduğu kuvvet komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı veya Sahil Güvenlik  Komutanlığınca uygun görülmeleri ve istihdam edilecekleri kadronun sağlık  niteliklerini taşımaları şartıyla uzatılabilecek.

Harp Araç ve Gereçleri ile Silah, Mühimmat ve Patlayıcı Madde Üreten  Sanayi Kuruluşlarının Denetimi Hakkında Kanun'da yapılan düzenlemeyle izin  konusunda değişikliğe gidildi. Mevcut uygulamada, yıllık listelerde belirlenen  silahlar ile bunlara ait mühimmat ve yedek parçaların iç pazara üretici veya  dağıtıcı firmalarca sunulmasına, İçişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığının  olumlu görüşü alınarak Milli Savunma Bakanlığınca izin veriliyordu. Yapılan  düzenlemenin ardından söz konusu izin, İçişleri Bakanlığının olumlu görüşü  alınarak Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilebilecek.

TSK DİSİPLİN KANUNU'NDA DEĞİŞİKLİK

KHK ile Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu'nda da değişiklik  yapıldı. Buna göre, yükümlülük veya sözleşme süresi sona ermeden silahlı  kuvvetlerden ayırma cezası alan personel, kalan yükümlülük veya sözleşme  süresince Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri nam ve hesabına  verilen eğitimler, kurslar ve seminerler sonucunda elde ettikleri diploma,  sertifika, uzmanlık belgesi, kurs bitirme belgesini kullanamayacak, bunlara bağlı  olarak herhangi bir meslek icra edemeyecek.

Düzenlemeyle aynı kanundaki disiplin subayının nitelik ve görevlerinin  bulunduğu bölümde de düzenleme yapıldı. Düzenlemeye göre, disiplin subayı hukuk  sınıfına mensup subaylar arasından atanacak. Hukuk sınıfına mensup subaylar  arasından atanmış disiplin subayının bulunmaması veya görevini yapmasını  engelleyici sebeplerin bulunması halinde, disiplin subaylığı görevi atama veya  görevlendirme suretiyle diğer sınıflara mensup subaylar tarafından yapılacak.

Atama yapılmaması hallerinde disiplin subayı, teşkilatında disiplin  kurulu kurulan komutan veya askeri kurum amiri ile Milli Savunma Bakanı  tarafından kıtada en az bir yıl hizmet görmüş ve taksirli suçlar dışında bir  suçtan hükümlü bulunmayan subaylar arasından görevlendirilecek. İhtiyaç duyulması  halinde bir subay veya astsubay disiplin subayı yardımcısı olarak  görevlendirilebilecek veya atanabilecek.

Bir başka düzenleme sonucu da disiplin subayı, inceleme sonucunda bir  suçun işlendiğinin tespit edilmesi halinde dosyanın bir sureti ilgili Cumhuriyet  başsavcılığına gönderilecek.
Anahtar Kelimeler:
TskKhkDisiplin Kanunu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
implant dis fiyatlari1xbet inceleme