Bu haber kez okundu.

TATİLİNİZ GÖZE GELMESİN!
Yaz mevsimi, şüphesiz çoğu birey için deniz, kum güneş üçlüsünün yanı sıra aynı zamanda sınırsız eğlence demek. Fakat kimi zaman bu eğlence dolu tatil etkinliklerinin heyecan ve coşkusu kişilerin sağlık gerekliliklerini ertelemesine neden olabiliyor. Bunun sonucunda da çeşitli sorunlar baş gösterebiliyor. Alerjik konjonktivit, katarakt ve sarı nokta hastalığı da bu problemlerin başında geliyor.
 
Yazın gözlerde en fazla alerjik konjonktivit oluşuyor
Havuz kullanımlarında en sık karşılaşılan göz enfeksiyonu konjonktivittir. Bu enfeksiyon, viral (çeşitli virüslerle) veya bakteriyel (vücuda alınan bakterilerle) olabildiği gibi gözde kızarma, sulanma, yanma ve çapaklanma ile seyredebilir. Viral enfeksiyonlar genellikle hafif klinik şikayetlere neden olurken, 3-4 gün gibi bir sürede kendiliğinden kaybolabilir. Fakat kişinin vücut direnci düşükse tablo ağırlaşabilir ve enfeksiyon haftalarca sürebilir. Bakteriyel olanlar ise daha ciddi bir tablo oluşturur. Viral ve alerjik konjonktivitlerin tedavisinde kortizonlu damlalar çok etkilidir ve hızla düzelme sağlar. Fakat bu damlaların uzun süre kullanılması katarakt ve glokom gibi komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
 
Açık havuzlar, çevresel faktörler nedeniyle bakteri risk taşıyabiliyor
Günümüz yaz tatillerinin olmazsa olmazı haline gelen havuzların büyük bir çoğunluğu kimyasal yöntemlerle (chlorid) dezenfekte ediliyor. Fakat kullanılan bu maddeler ne yazık ki tek başına enfeksiyonlardan korunmak için yeterli olmuyor. Çünkü havuzu kullanan kişi sayısı ne kadar fazla olursa, enfeksiyon riski oranında da o denli artış oluyor. Ayrıca açık havuzlara çevredeki bitkilerden ve ağaçlardan dökülen kuru yapraklar ve uçuşan haşeratlar, toz ve bakteri riski taşıyabiliyor. Bunların yanı sıra enfeksiyon taşıyan kişilerden diğer havuz kullanıcılarına da havuz yoluyla hastalık geçebiliyor.
 
Suda bulunan kimyasallar göz alerjilerini tetikleyebiliyor
Enfeksiyon dışında suda bulunan kimyasallar da gözlerde alerji yapabiliyor. Özellikle havuz suyunu dezenfekte etmek amacıyla kullanılan kimyasallar, gözlerde hassasiyet yaşanmasına sebep olabiliyor. Bu gibi problemlerden korunabilmek için havuza yüzücü gözlüğü ile girilmesi faydalı olacaktır. Ayrıca denetimlerinin yapıldığından ve uygun şekilde temizlendiğinden emin olunmayan havuzlara girilmemelidir. Havuz kullanımı sonrası alerjik belirtiler gözlemleniyorsa bir göz hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.
 
Bazı parazitler körlüğe sebep olabiliyor
Acanthamoeba adlı parazit, gözde bir çeşit enfeksiyon oluşumuna neden olabiliyor. Bu enfeksiyon, çok sık karşılaşılmamakla birlikte kornea tabakasında çok ciddi yaralar oluştururken, körlüğe kadar gidebilen bir tabloyla sonuçlanabiliyor.
 
Denizde gözleri açmamaya özen gösterilmelidir
Havuz kadar olmasa da deniz suları da gözlerde kızarıklığa yol açabiliyor. Çünkü yeterince temiz olmayan deniz suları konjonktivit riskini arttırabiliyor. Tatilciler bilhassa çok fazla tuz içeren denizlerde gözlerini açmamaya dikkat etmelidir. Havuz gibi deniz kullanımlarında da alınacak bu gibi önlemler, alerjik göz rahatsızlıklarından korunmada etkili olacaktır.
 
Havuz ve deniz kadar güneş ışınları da gözleri etkiliyor
Yaz aylarında göz sağlığını tehdit eden diğer etkenler arasında katarakt ve sarı nokta hastalığı yer alıyor. Özellikle yazın daha yoğun olan güneş ışınları, gözde katarakt ve sarı nokta hastalığı oluşumunu direkt olarak etkiliyor. Çünkü göze gelen güneş ışınları göz merceğinin ve gözün arka kısmındaki görme merkezi olan sarı noktanın yapısını bozarak görmeyi olumsuz yönde etkileyebiliyor. Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak ise, göz çevresindeki ciltte kanserlere ve göz yüzeyini örten dokuda değişikliklerin yaşanmasına yol açabiliyor. Bunların yanı sıra göze direkt gelen güneş ışınları korneanın üst tabakasında tahribat yaşanmasına neden olabiliyor. Bu durum ise gözün arka kısmında çeşitli tümörlerin oluşmasına zemin hazırlayabiliyor.
 
Güneş gözlüğü kullanımı önemsenmelidir
Yaz aylarında dünyaya ulaşan ultraviyole ışınlarının artış göstermesi sebebiyle gözleri güneşin zararlı etkilerinden korumak gerekiyor. Bunun için de güneş ışınlarının en dik geldiği zamanlarda dışarı çıkmamaya özen gösterilmelidir. Eğer dışarı çıkılması mecburi ise ultraviyole filtreli güneş gözlükleri kullanılmalıdır. Güneş gözlüğü kullanmayan ve güneş ışığına doğrudan maruz kalan kişilerde kuruluk, batma, sulanma, ışıktan aşırı rahatsız olma gibi şikayetler görülebilir. Ayrıca güneş ışınlarına direkt maruz kalan ve güneş gözlüğü kullanmayan tatilcilerde, gözün camsı tabakasına (kornea) et yürümesi gibi önemli göz problemleri oluşabilir.
 
Güneş gözlüğü seçiminde blokaj derecesi dikkate alınmalıdır
Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gereken özellik gözlüğün şekli ya da rengi değil, camlarının ultraviyole ışınlarına karşı uyguladığı blokaj derecesi olmalıdır. Çünkü her gözlük camının ultraviyole ışınlarını farklı derecelerde bloke edebilme özelliği vardır. Bu nedenle güneş gözlüğü alırken camlarının en az %90 oranında UV blokajı yapabiliyor olmasına özen gösterilmelidir.
 
Asla piyasa malı gözlük satın alınmamalıdır
Hediyelik eşya dükkanları ya da sokak tezgahlarında satılan kalitesiz gözlükler göz sağlığında kalıcı problemlere neden olabiliyor. Bu nedenle gözler, zararlı güneş ışınlarından yalnızca gerçek güneş gözlükleri ile korunmalıdır. Çünkü kalitesiz gözlüklerin camları, UV ışınlarını engellemediği gibi bu ışınların göze daha etkili gelmesine yol açıyor.
 
Numaralı gözlük kullananlar dikkat!
Günlük hayatta numaralı gözlük kullananlar, yaz aylarında gözlerini koruyabilmek için yine numaralı güneş gözlükleri tercih etmelidir. Ancak numaralı güneş gözlüğü seçenekleri, aksesuar olarak kullanılan rengarenk alternatiflerin yanında yok denecek kadar azdır. Fakat satın alınacak güneş gözlükleri hem göz sağlığı hem de tarz amaçlı kullanılacaksa optik camlara uyumlu çerçeveye sahip olup olmadığına dikkat edilmelidir. Çünkü optik cam takılacak güneş gözlükleri bombeli bir modele sahip olmamalı, düz ve köşeli alternatifler göz önünde bulundurulmalıdır.
 
Havuz veya deniz kullanımlarında kontakt lensler çıkarılmalı
Optik gözlüklere alternatif olarak üretilen kontakt lenslerin kullanımı yaz aylarında akıllara birtakım sorular getiriyor. Bu soruların başında da havuz ve deniz kullanımlarında lenslerin çıkarılıp çıkarılmaması konusu geliyor. Yaz tatillerinde kontakt lens kullanımına ara verilmesi önerilmiyor fakat lenslerle de havuz veya denize kesinlikle girilmemesi gerekiyor. Bunun nedeni ise su yoluyla göze mikrop bulaşmasının daha da kolay hale gelmesidir. Mikrop bulaşan lensin kullanımına devam edilmesi yine başta konjonktivit ve keratit gibi iltihaplanmalara zemin hazırlayabiliyor.
 
Göz makyajı ile güneşte fazla kalınmamalı
Göze uygulanan far, göz kalemi, rimel gibi kozmetik malzemeler aşırı sıcak ve terleme nedeniyle gün içerisinde akabiliyor. Göz içine kaçan bu malzemeler ise gözyaşı salgısını sağlayan bezlerin tıkanmasına ve ardından çeşitli enfeksiyonların oluşmasına yol açabiliyor. Bu nedenle göz makyajı ile mümkün olduğunca güneşte fazla kalınmamasına dikkat edilmeli ve yatmadan önce göz makyajının mutlaka temizlenmesine özen gösterilmelidir.
 
Gözleri havuz suyu etkisinden korumak için bu ipuçlarına dikkat!
·                    Vücudun baş ve yüz kısmının havuz suyuna sokulmamasına özen gösterilmelidir. Sokulacaksa da, mutlaka gözü iyi çevreleyen bir yüzücü gözlüğü kullanılmalıdır.
·                    Kontakt lensler havuza girildiği zaman çıkarılmalıdır.
·                    Göz kuruluğunu önlemek için suni gözyaşı kullanılmalıdır.
·                    Havuzdan çıktıktan sonra yüz ve gözler bol su ile yıkanmalıdır.
·                    Enfeksiyonu olanlar mümkünse havuza girmemelidir.
·                    Göz alerjisinin yoğun yaşandığı dönemde ise güneş ışınlarından korunmaya özen gösterilmeli ve mümkün olduğunca havuzdan uzak durulmaldır.
·                    Kalabalık tarafından kullanılan havuzlarda özellikle hijyen şartlarına uyulup uyulmadığına ve havuzun bakımlarının günlük olarak yapıldığına dikkat edilmelidir.
·                    Havuz kullananlar, suya girmeden önce mutlaka duş almalıdır.
·                    Havuzun giriş öncesinde ise ayaklar için dezenfeksiyon havuzu olmalıdır.
 
Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
implant dis fiyatlari1xbet inceleme